Rozhledny-seznam

 

 

pradedDatum poslední návštěvy:     16.červenec 2003

 

Popis:     Na vrcholu nejvyšší hory Moravy (1 492 m) původně stávala mohutná kamenná 32,5 m vysoká věž. Součástí byla restaurace v přízemí a pokoje pro hosty ve dvou patrech. Vyhlídková terasa se nacházela ve výši sedmého patra. Stavba připomínala spíše hrad než rozhlednu. Ačkoli plány na výstavbu už existovaly na přelomu 19. a 20. stol., stavět se začalo až roce 1904, neboť bylo potřeba shromáždit finanční prostředky a získat pozemek. Stavba trvala osm let, avšak kolaudace v roce 1912 nedopadla dobře. Komise povolila pouze výstup na rozhlednu, obytné prostory neschválila. Během první světové války byla uzavřena i rozhledna. V roce 1926 byla zahájena náročná rekonstrukce, která trvala dalších osm let. Její provoz po znovuotevření v roce 1934 byl velmi komplikovaný a po válce nezbývaly na její údržbu peníze. Věž chátrala pod vlivem nepříznivého klimatu i zásahy vandalů. Roku 1957 byla uzavřena kvůli havarijnímu technickému stavu. Když se konečně podařilo prosadit plán na její záchranu, rozhledna se 2. května 1959 zřítila. V roce 1968 se začalo s výstavbou moderního televizního vysílače, která byla dokončena až počátkem 80. let 20. stol. Betonová věž je 162 m vysoká, špička antény je nejvyšším dosažitelným bodem v České republice. Prosklený vyhlídkový ochoz ve výšce 73 m je přístupný výtahem a nabízí krásný kruhový výhled na Jeseníky, Králický Sněžník, Orlické hory, Beskydy, Polsko, za dobré viditelnosti dokonce obrysy Vysokých Tater a Malé a Velké Fatry.

 

Lokace:     Moravskoslezský kraj, okres Bruntál, obec Karlova Studánka

 

GPS:     50°04'59.003"N, 17°13'51.524"E

 

Přístup:    Z obce Karlova Studánka po modré turistické značce malebným údolím Bílé Opavy; z Červenohorského sedla přes chatu Švýcárna po červené turistické značce; autem na parkoviště Hvězda nad Karlovou Studánkou (na silnici Malá Morávka - Karlova Studánka), odtud autobusem k chatě Ovčárna, dále pěšky po asfaltové silnici.

 

Turistická známka:     Základní č.1     náhled

Turistická mapa v novém okně

 

Mapa KČT:     Č.55 - Hrubý Jeseník

 

Odkaz:     Jeseníky-Praděd     Praděd-info     Hotel Praděd     Jeseníky Info     eJeseníky.com     Chalupy Jeseníky

 

Naše poznámky:     Cesta údolím Bílé Opavy je v několika horních úsecích poměrně náročná, je třeba použít řetězové úchyty.