Rozhledny-seznam

 

 

krasnoDatum poslední návštěvy:     8.srpna 2009

 

Popis:     Neobvyklá rozhledna se nachází na Krásenském vrchu (777 m) ve Slavkovském lese. Po obvodě této kamenné věže se jako zužující se spirála vine vnější schodiště. Základna je 11 m široká, zatímco vyhlídková plošina ve výšce 25 m má v průměru necelé 3 m. Byla postavena jako nouzová stavba ke snížení nezaměstnanosti v době hospodářské krize v letech 1933–35 dle návrhu místního sochaře Willyho Russe a architekta Fritze Hoffmanna. Inspirací byl minaret v mezopotamské Sámaře. Do stavby se vedle 25 nezaměstnaných zapojilo i celé město Krásno a jeho obyvatelé. Obec dala k dispozici bezplatně pozemek a dřevo, majitelé nákladních aut zajistili dopravu písku a cementu. Kamenná suť použitá na stavbu se těžila přímo na místě.

V roce 1997 byla provedena rekonstrukce a okraj vyhlídkové plošiny byl osazen keramickými destičkami, které znázorňují výhled do kraje.

 

Lokace:     Karlovarský kraj, okres Sokolov, město Krásno

 

GPS:     50°06'05.409"N, 12°47'11.218"E

 

Přístup:     Výchozí bod-parkoviště u silnice poblíž hřbitova. Kratší trasa po přístupové cestě přímo k rozhledně (cca 770m), delší trasa vede podél vodního kanálu Dlouhá stoka (cca 960m).

Přístup-mapa

 

Turistická známka:     Základní č.91     náhled

Turistická mapa v novém okně

 

Mapa KČT:     Č.2 - Slavkovský les a Mariánské lázně

 

Odkaz:     Město Krásno     Ubytování v západních Čechách

 

Naše poznámky:     Přímo pod rozhlednou probíhají svatby, během naší návštěvy zrovna jedna z nich končila, přístup na rozhlednu je ale bez omezení. Jelikož má oddávající stůl uložený uvnitř rozhledny a zrovna měl otevřeno, povedlo se nám vyfotit zespoda celý vnitřek, jinak je rozhledna uzavřena železnou mříží.