Rozhledny-seznam

 

 

decinsky_sneznikDatum poslední návštěvy:     12.červen 2008

 

Popis:     Jedna z nejstarších rozhleden u nás se tyčí do výšky 33 m na nejvyšší stolové hoře (723 m) v České republice. Původním záměrem bylo zde vystavět dřevěnou triangulační věž. Majitel pozemku vyhověl požadavku odborné komise, avšak rozhodl se vybudovat věž kamennou, která byla vybudována podle projektu drážďanského architekta Hänela a otevřena v roce 1864. Prvními uživateli byli skutečně rakouští, saští a pruští zeměměřiči, jejichž spolupráci ukončila prusko-rakouská válka. Věž přitahovala turisty, kterým strážce umožnil za mírný poplatek vystoupit na vyhlídkový ochoz. V roce 1865 přibyl malý hostinec. V roce 1936 se zde poprvé na našem území podařilo zachytit televizní signál vysílaný z Berlína z Olympijských her. I dlouho po roce 1945 patřila rozhledna mezi nejkrásnější a hojně navštěvovaná místa Českosaského Švýcarska. V 80. letech 20. století však objekt začal chátrat, restaurace byla zpustošena a nakonec zbořena. V roce 1992 byla rozhledna zrekonstruována, zpřístupněna veřejnosti a znovu byla vybudována chata s občerstvením.

 

Lokace:     Ústecký kraj, okres Děčín, obec Sněžník

 

GPS:     50°47'34.546"N, 14°06'30.931"E

 

Přístup:    U silnice Jílové – Sněžník za křižovatkou na obec Tisá je parkoviště, odtud po červené turistické značce až k rozhledně.

Přístup-mapa

 

Turistická známka:     Základní č.187     náhled

Turistická mapa v novém okně

 

Mapa KČT:     Č.12 - NP České a Saské Švýcarsko

 

Odkaz:     Českosaské Švýcarsko

 

Naše poznámky:     Jedna z našich nejoblíbenějších rozhleden. V blízké obci Sněžník můžeme doporučit ubytování v Hraniční boudě.